Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów jest dobrowolną, niezależną, społeczno-zawodową organizacją samorządu gospodarczego rzemiosła powołaną w celu promocji i rozwoju rzemiosła artystycznego.
Działalność statutowa Cechu nastawiona jest na integrację, kooperację i realizację wspólnych projektów na rzecz środowiska polskich rzemieślników artystów.
Pierwsze próby organizowania się rzemiosła artystycznego w powojennej Polsce pojawiły się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to obchodzono Tysiąclecie Państwa Polskiego. Wówczas to organizowano wystawy, prezentując najcenniejsze dzieła materialnej kultury polskiej. Przy Izbach Rzemieślniczych w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Bydgoszczy powstały Komisje Rzemiosł Artystycznych, które zajmowały się organizowaniem wystaw lokalnych i ogólnopolskich.
W latach osiemdziesiątych powstawały Kluby Mistrza Rzemiosła Artystycznego powołane z inicjatywy samych rzemieślników w celu integracji środowiska. Klub Rzemiosła Artystycznego w Warszawie zrzeszał ok. 300 członków. Utworzona na Starym Mieście "Galeria przy Rynku" zajmowała się organizowaniem wystaw, popularyzowaniem zanikających rzemiosł, organizowaniem spotkań dyskusyjnych, seminariów.
Klub Rzemiosła Artystycznego w Warszawie w marcu 1989 roku został przekształcony w Cech Rzemieślników Artystów, który w 1994 przyjął nazwę Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów z siedzibą w Warszawie. Założycielem i Pierwszym Prezesem Cechu był wielce zasłużony mistrz stolarstwa artystycznego i działacz na rzecz rzemiosła artystycznego Zygmunt Dzierla. Kolejnymi prezesami byli Henryk Janas, Józef Czerniejewski i Wiesław Kluczyński.
Od maja 2009 tę zaszczytną funkcję sprawuje Olga Werbeniec.
Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów działa na rzecz nadania odpowiedniej rangi rzemiosłu artystycznemu poprzez m.in. organizowanie wystaw rzemiosła artystycznego w kraju i zagranicą, promowanie wyrobów i twórczości członków Cechu oraz informowanie o ich ofercie i możliwościach, współpracę z samorządem rzemiosła w dziedzinie ochrony i rozwoju rzemiosła artystycznego, nawiązywanie kontaktów krajowych i międzynarodowych w celu wymiany wystawienniczej i zawodowej.
Pod obecnym zarządem Cechu działania statutowe zostały zintensyfikowane oraz nabrały nowego wymiaru, dostosowanego do współczesnych wyzwań ale i szerszych możliwości. Od połowy 2009 roku nowy Zarząd Cechu podjął i zrealizował energiczne działania w celu realizacji statutowych zadań, m.in.:
- organizację Targów Rzemiosła w Warszawie w dniach 6-7.06.2009,
- organizację Wystawy Polskich Rzemieślników Artystów w Sandomierzu w dniach 17.07-17.09.2010
- organizację wspólnych stoisk, ekspozycji i pokazów rzemiosła artystycznego na największych targach i wystawach, np. Amberif w Gdańsku w 2009-2015, Sacroexpo w Kielcach w 2009, 2011-2014, Targi Świat Dziecka w 2010-2013, Złoto Srebro Czas w Warszawie w 2010-2015, podczas II Kongresu Kobiet w 2010 oraz podczas Forum Liderów Banków Spółdzielczych w Warszawie w 2013 roku.
- współorganizację wspólnych ekspozycji wyrobów członków Cechu w ramach prezentacji polskiego rzemiosła artystycznego na wystawach czasowych w Mediolanie w 2009, Lipsku 2010, na Wystawie Światowej Szanghaj 2010 oraz na targach Excellent Wonen&Leven Beurs w Rotterdamie w 2013,
- inscenizację tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych podczas Nocy Muzeów w 2010 przy ul. Próżnej w Warszawie,
- udział w Miasteczku Zawodów organizowamym przez Dzielnicę Wola m.st. Warszawy w 2013 I 2014.
Jesteśmy pomysłodawcami dwóch projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego:
- w partnerstwie z m.st. Warszawą zrealizowaliśmy w latach 2011-13 innowacyjny projekt szkoleniowy „Faber – rzemiosło motorem tworzenia zawodów kreatywnych”, mający na celu uzupełnienie oferty szkolnictwa zawodowego w rzemiośle artystycznym, w ramach którego stworzyliśmy program szkoleń "Akademia Rzemiosł Artystycznych",
- w partnerstwie z m.st. Warszawą oraz Towarzystwem Amicus, zrealizowaliśmy w latach 2011-12 nowatorski projekt „Salon Artystów Rzemiosła” (cykl szkoleń dla twórców i targów rzemiosła artystycznego), którego celami są wzrost kompetencji rzemieślników artystów w zakresie przedsiębiorczości, upowszechnianie informacji na temat rzemiosła artystycznego wśród potencjalnych klientów oraz zwiększenie poziomu sprzedaży wyrobów rzemiosła artystycznego.
Podpisano porozumienia partnerskie z Mazowieckim Zrzeszeniem Handlu, Przemysłu i Usług, Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Mazowieckim Regionalnym Funduszem Pożyczkowym, Mazowieckim Funduszem Poręczeń Kredytowych, Cechem Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, Cechem Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego oraz Fundacją Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare.
Zarząd Cechu zainicjował i opracował w porozumieniu z MRFP i MFPK, koncepcję Pożyczki Cechowej, która od połowy 2011 roku jest dostępna dla małych firm rzemieślniczych jako gotowy produkt finansowy.
Zarząd Cechu w latach 2010-2011 skutecznie interweniował w kilku przypadkach zagrożenia drastycznymi podwyżkami czynszów w lokalach komunalnych zajmowanych przez firmy bądź organizacje rzemieślnicze.
W 2011 roku przygotowaliśmy raport na temat aktualnej sytuacji i potrzeb branży rzemiosła artystycznego dla Ministerstwa Gospodarki.
W 2012 roku nawiązaliśmy współpracę ze szkołami zawodowymi szkolącymi młodzież w zawodach rzemiosła artystycznego oraz mających potencjał artystyczny - Zespołem Szkół nr 31 przy ul. Felińskiego oraz Zespołem Szkół nr 32 przy ul. Ożarowskiej w Warszawie.
W 2014 roku nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Historyków Rzemiosła Artystycznego „Artificium”, z którym organizujemy m.in. konferencje naukowe propagujące wiedzę o rzemiośle artystycznym.
W listopadzie 2012 roku Ogólnopolski Cech Rzemieślników Artystów został odznaczony osobiście przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika zaszczytnym medalem i dyplomem "Pro Masovia" za wybitne zasługi dla Mazowsza.
Wszystkie opisane wyżej działania i inicjatywy ukierunkowane są na zbudowanie silnej i elitarnej organizacji zrzeszającej rzemieślników artystów, skutecznie reprezentującej ich interesy oraz zapewniającej swoim członkom możliwość nawiązywania bezpośrednich kontaktów z klientami i zwiększenia sprzedaży swoich wyrobów.